Rrëzohet helikopteri “shqiptar”

25/07/2012 21:00

Një helikopter ushtarak Cougar, i destinuar per ushtrine shqiptare u
rrezua gjate testit te pare te fluturimit- ne zonen juglindore te
Provence në Francë në kufi me Italinë. Lajmi u raportua nga radio
franceze “Europa1”.

Ngjarja ndodhi te merkuren rreth ores 13.40 minuta me oren lokale ne Verdon Gorge, një zonë shume e frekuentuar nga ekskursionistet. Prane lumit ndodhet disa gryka te thella rreth 700 metra. Helikopteret “Cougar” i perkiste kompanise “Eurocopter”- njesi e grupit te aviacionit EADS.

Eurocopter -permes nje deklarate pranoi se helikopteri Cougar i tipi Super Puma AS 532 Al- i destinuar per perdorim ushtarak u rrezua ndersa gjashte personat qe ndodheshin ne bordin e tij humben jeten. Ata ishin nepunes te kompanise, mes te cileve ishin dhe inxhinjeret qe do te mbikeqyrnin testin. Identitetet e tyre nuk jane publikuar ende. Deshmitaret thane se helikopteri preku nje kabell elektrik perpara se rrezohej prane nje lumi çka u konfirmua me vone edhe hetimet e para te policise.Zjarrfikesit, ekipet e alpinisteve dhe nje helikopter i ndihmes se pare mjekesore mberriten menjehere ne vendngjarje.

“Aksidenti ndodhi ne nje vend shume te veshtire dhe kjo veshtiresoi punen tone per te mberritur ne vendin ku u rrezua helikopteri- tha zedhenesi i policise Benoit Gounine. Hetimet vazhdojne për të përcaktuar shkaqet e rrezimit.

Top Channel