Elbasan, qëllohet me armë 23-vjecarja

21/10/2011 21:10

Një vajzë 23-vjecare ka mbetur e plagosur rëndë pasditen e sotme në Elbasan, pasi është qëlluar me armë zjarri nga një person.

Lajmin e bëjnë të ditur burime policore lokale, sipas të cilave 23-vjecarja me iniciale G.H është qëlluar në qafë teksa punonte si kamariere në një lokal, në lagjen “Rinia” të qytetit.

Burimet shtojnë më tej se kur kanë mbërritur në vendin e ngjarjes, uniformat blu kanë arritur të identifikojnë autorin, i cili është shpallur person në kërkim.

Motivet e ngjarjes mbeten për t’u zbardhur. Dritë pritet të hedhë dëshmia e vajzës 23-vjecare, por pasi të jetë rekuperuar pasi aktualisht ajo ndodhet në gjendje të rëndë.

Ngjarja në Elbasan vjen pas asaj të ndodhur pak orë më parë në Tiranë, ku pronari i një argjendarie u qëllua për vdekje me armë nga një grabitës.

Ndërsa dy ditë më parë, një 30-vjeçar mbeti viktimë e një agresioni të organizuar nga tre bashkëmoshatarë, në vendin e quajtur Sauk i vjetër në Tiranë.

Një ditë para kësaj ngjarjeje, nga një grindje mes 2 grupeve të rinjsh në Korcë, një person mbeti i vrarë dhe 2 të tjerë u plagosën.

Një javë e mbushur me vrasje

Ndërsa java që kaloi tronditi opinionin publik në vend me një sërë krimesh të renda, duke lënë të kuptohet që rendi cënohet shpesh nga valë sporadike dhune, pavarësisht se shumë pak prej ngjarjeve kanë qenë me paramendim.

Eksplozivët, cka janë kthyer në një mjet terrori për të kryer kërcenime shoqëruan mëngjesin dhe mesnatën e së mërkurës në Bulqizë e Shkodër.

Një kambist i mbijetoi vdekjes pas një eksplozivi të telekomanduar në automjetin e tij, fal edhe ndihmës se shpejtë që ju dha. Automjeti shpërtheu në ecje e sipër duke futur në panik kalimtarët.

Ndërsa biznesi i kromit pati të tjera zhvillime në Bulqizë, por këtë radhë, duke kërcënuar familjen Durici, të tërhiqet nga tregu. Për këtë u vu një sasi e madhe tritoli në derën e shtëpisë së saj.

Mesjava do të regjistronte ngjarjen më të rëndë. Konflikt i armatosur brenda në ambientet e gjykatës. Gjashtë persona përfshihen në një komflikt me armë, edhe pse ndodheshin në ato zyra, ku kontrolli ndaj metaleve të cfaredoshme, qoftë edhe celularëve praktikisht duhet të jetë më i rrepti.

Por salla ku zhvillohet gjyqi u mbush e gjitha me gjak në një proces gjyqësor që duhet të vendoste drejtësinë se kujt i takonte toka.

Në Tiranë, një 33 vjecar edhe pse nuk i kishte dhënë gjysmat e parave të apartamentit pronarëve, i qëlloi të dy ata me pistoletë në zemër duke lënë njërin prej tyre të vdekur.

Në Berat dy grupe rivale shkëmbyen zjarr në rrugë sikur të ishin në shesh xhirimi të filmave ?estern. Ngjarja vinte pas një ekzekutimi të një 33-vjecari pranë një qendre interneti.

Në regjistrat e policisë janë regjistruar gjatë kësaj jave edhe ngjarje më të lehta, si grabitje të armatosura, plagosje të rënda të cilat në total nuk janë në të njëjtën mendje me atë të Drejtorit të Përgjithshëm të policisë apo të Ministrit të Brendshëm se 2011-ta është një vit ku rendi dhe siguria nuk është cënuar asnjë sekondë. Viti po regjistron statistika edhe më të renda se ai i shkuari. 

Top Channel