Sapo Kejt hodhi këmbën nga makina, të gjithë prisnin të shihnin fustanin dhe mbetën të shtangur.

Ashtu si dasma dhe ai u etiketua si fustani nusëror i shekullit. Stilistja e tij ishte Sarah Burton, drejtoresha e shtëpisë së modës Aleksandër Mek Kuin.

Bishti i fustanit ishte 2 metra e 70 centimetra. Edhe këpucët prej sateni, megjithëse të fshehura, ishin Aleksandër Mek Kuin, të punuara me dorë.

Kurora me tiare, e dizenjuar nga Kartier në vitin 1936, iu dha hua nga Mbretëresha Elisabetë. Revista e modës “Grazia” e krahasoi fustanin e Kejt me atë të Princeshës së Monakos, Grejs Kellit.

Po kështu edhe drejtori i revistës “Brides”: “Ishte mahnitës, i përjetshëm, klasik, një model edhe për nuset e tjera”.

Ndërsa për stilisten Sjuzen Nevill, megjithëse i parashikueshëm, ishte befasues”.

Ndërsa Filipa Lepli, e cila u konsiderua si kandidatja potenciale për ta dizenjuar, e quajti thjesht klasik.

Herriet Kuit, e revistës “Vogue” admiroi vendimin e Dukeshës për të zgjedhur një stil jo shumë modern.

Top Channel