Libi, NATO bllokon anijet me armë

05/04/2011 12:00

Njësitë detare të NATO-s kanë ndaluar katër anije të rebelëve libikë të ngarkuara me armë dhe ndihma humanitare, të nisura nga Bengazi dhe të drejtuara për në Misrata.

Anijeve të vogla u është dhënë mundësia të zgjedhin, të dorëzonin armët ose të ktheheshin mbrapsht.

Aktualisht, anija “Jelyana” po kthehet në Bengazi, prej nga ishte nisur mbrëmjen e djeshme.

Ndërsa Misrata është prej ditësh e demtuar nga forcat besnike të Muammar Gaddafit, bëjnë të ditur burime civile nga vendngjarja.

Top Channel