Libi, revolucioni i rrjeteve shoqërore

17/02/2011 15:15

Protestuesit anti-qeveritarë në Libi kanë përdorur rrjetet sociale për të organizuar protestat antiqeveritare të ditëve të fundit, të përshkruar prej tyre si “dita e zemëratës”.

BBC lajmëroi në mëngjes se të mërkurën në mbrëmje ka patur përplasje në dy qytete kryesore, ndërsa katër persona janë raportuar të vdekur në qytetin lindor të Al-Bajdës.

Me dhjetë persona u plagosën të martën, gjatë protestave të dhunshme në qendër të qytetit të Bengazit.

Autoritetet, nga ana e tyre, kanë reaguar duke arrestuar disa prej kritikëve më në zë të qeverisë.

Lëvizjet pro-demokratike që kanë përfshirë botën arabe kanë rëzuar tashmë regjimet repressive në Tunizi dhe Egjipt. Bahreini, Jemeni dhe Libia janë vendet e radhës të përfshira nga vala e protestave.

Top Channel