Australi, zbulohet impakti mes bulëzave

03/06/2010 16:35

Falë një mikroskopi shumë të fuqishëm zbulohet se cfare ndodh kur përplasen bulëzat e shampanjës apo sapunit.

Studimin e kanë kryer shkencëtarët e Universitetit të Melburnit në Australi. Mikroskopi u ka dhënë imazhe të sipërfaqeve me rezolucion shumë pak nanometra.

Shkencëtarët shprehen se ky zbulim mund të aplikohet në shumë sektorë, që nga akulloret dhe deri tek shampanja e shfrytëzimi minerar.

Top Channel