Gruaja me e vjeter ne bote jeton ne Gjeorgji

11/03/2010 18:05

Gruaja me e vjeter ne bote ndodhet ne Gjeorgji, rreth 370 km larg kryeqytetit Tbilisi.

Ajo eshte pothuajse 130 vjec dhe quhet Antisa Khvichava. E moshuara e kalon kohen duke konsumuar pijen e preferuar te vendasve, vodka dhe duke luajtur lojen backgammon. Datelindja qe verteton vjetersine eshte shkruar ne nje dokument identifikimi te kohes kur ajo ka lindur.

Pasi te verifikohet dokumenti, e moshuara mund te hyje ne librin e rekordeve Guinness, duke lene pas nje japoneze qe kete vit mbushi 114 vjec. Ditelindjen e 130-te, Antisa do ta festoje bashke me djalin e saj ne daten 8 korrik.

FOTO GALERI
1/4
Ne 8 korrik mbush 130 vjec

Top Channel