Ne momentin e lindjes peshonte vetem 275 grame dhe erdhi ne jete ne javen e 25-te te shtatzanise.

Behet fjale per nje bebe te lindur ne Gjermani, qe shenon rastin e pare ne bote te mbijeteses se nje femije prematur.

Kur pa per here te pare drite, bebja ishte e gjate vetem 21 centimetra, pak a shume sa nje format A4.

Beteja e kesaj femije per te qendruar ne jete ka zgjatur plot 9 muaj, por mjeket kane bere te ditur se vetem tani bebja eshte ne gjendje te jetoje jashte inkubatorit.

Rreziqet me te medha qe ka nje femije prematur eshte anemia, veshtiresia e trupit per te rregulluar temperaturen e paaftesia per te luftuar infeksionet.

Top Channel