Muzike per bebet ne barkun e nenes

21/01/2010 11:20

Te degjosh muzike ne shtatzani i ben mire bebes. Ndaj “Ritmo Advanced Pregnancy Sound System” eshte risia e fundit teknologjike per grate ne pritje te lindjes se nje bebeje.

Ne formen e nje rripi, ai vendoset perreth barkut te nenes dhe i mundeson bebes te degjoje muziken e preferuar.

Muzika eshte shume e shendetshme per fetusin dhe bebet e sapolindura. Studimet e fundit tregojne se degjimi i muzikes, sidomos asaj klasike gjate shtatzanise i krijon fetusit shume efekte pozitive, duke i stimuluar kujtesen, kapacitetin e perqendrimit dhe koordinimin.

Kjo risi e quajtur shkurt ‘Ritmo’, e sjelle ne treg nga agjencia amerikane Nuvo, i meshon pikerisht tezes qe bebja ne barkun e nenes duhet te degjoje muzike. Kjo realizohet nepermjet lidhjes se rripit me nje Ipod ose lexuesi MP3 dhe kater altoparlanteve te vegjel te cilet nuk sjellin asnje problem per beben.

Top Channel