Yjet e rinj mes te moshuarve? Zbulohet sekreti

24/12/2009 17:50

Zbulohet sekreti i disa yjeve te reja ne Rrugen e Qumeshtit, te cilat ndodhen mes shume yjeve te vjetra.

Sipas studimit italian te publikuar ne revisten “Nature”, sekreti duket se qendron ne dy mekanizma. Dy yje te moshuara mund te afrohen aq shume sa te hane njeri-tjetrin ose njeri prej tyre mund ta haje tjetrin duke krijuar nje yll te ri.

Ne te dyja rastet kemi si rezultat nje yll te rinuar me permasa me te medha dhe me pamje me te re. Provat erdhen pas disa imazheve te fotografuara nga teleskopi Hubble ne sistemin diellor te Messier qe ndodhet rreth 28 mije vjet drite larg Tokes.

Top Channel