Kolumbi, ekzekutohet guvernatori i Kakuetas

23/12/2009 09:45

Tragjedi ne Kolumbi ku forcat e Farc-ut kane rrembyer dhe me pas ekzekutuar guvernatorin e Kakuetas.

Sipas presidentit Alvaro Uribe, Luis Francisco Cuellar u rrembye nga nje grup prej rreth 20 personash, te cilet e ekzekutuan. “Ende nuk e dime oren e ekzekutimit. Ajo qe dime eshte fakti se Cuellar u ekzekutua ne menyre mizore”, tha Uribe menjehere pas konfirmimit te lajmit.

Presidenti shtoi gjithashtu se forcat e sigurise jane vene ne ndjekje te vrasesve pas rrembimit, dhe keta te fundit e ekzekutuan per te evituar perleshjet. Cuellar u rrembye diten e hene ne rezidencen e tij nne Florencia, 560 km ne jug-perendim te Bogotas.

69 vjecari, nje njeri i pasur, ne te shkuaren ishte rrembyer edhe kater here te tjera. Uribe ka ofruar gjithashtu 500 mije dollare shperblim per ate qe jep informacione per vendndodhjen e rrembyesve.

Top Channel