Iran, Moussavi hiqet nga Artet

23/12/2009 04:10

Keshilli Suprem i Kultures Revolucionare iraniane, shkarkoi nga detyra e kreut te Akademise se Arteve ish kandidatin per president ne zgjedhjet e kontestuara te muajit qershor, Mir Hossein Moussavi.

Ne vend te liderit opozitar Keshilli propozoi poetin Ali Malem Domghani si pasues te Moussavit.

Moussavi sfidoi presidentin Ahmadinexhad ne zgjedhejt e muajit qershor, ku moren pjese 4 kandidate. Pas shpalljes se rezultatit qe nxorri fitues presidentin aktual iranian, Moussavi dhe kandidati tjeter ne zgjedhje, Mehdi Karrubi akuzuan Ahmadinexhad per manipulim te procesit zgjedhor dhe ndermoren nje vale protestash qe sollen edhe perplasje mes manifestuesve mbeshtetes te Karrubit dhe Moussavit me autoritetet e sigurise.

Top Channel