Gripi, autoritetet: Mos perhapni panik

17/12/2009 17:35

Edhe pse nje dite me pare u shenua vdekja e peste nga virusi A H1N1, rasti me i fundit nje 18-vjecare shtatzene 8 muajshe, autoritetet shendetsore ne vend thone se nuk ka vend per panik. Ky virus shenon me pak vdekje se sa gripi i zakonshem.

“Rreziku real qe sjell ky grip nuk eshte shume i ndryshem nga ai sezonal”, u shpreh Alban Ylli, drejtori i Institutit te Shendetit Publik.

Sipas drejtorit te ISHP tashme ka renie edhe te personave qe konfirmohen me virusin A H1N1 dhe shtrimeve qe behen ne spitalet e vendit por nuk perjashtohen raste te renda tek grupet e riskut si grate shtatzena apo te semuret kronike.Bazuar ne hipoteza te eksperteve virusi mund te qarkulloje eshte gjashte jave.

Mjeket specialiste vazhdojne t’i drejtohen popullates per kujdes ndaj ketij virusi si persa i perket higjienes ashtu edhe masave te tjera mbrojtese. Ne fund te kesaj jave pritet te mberrije vaksina e cila eshte ne deshiren e qytetareve per ta bere edhe pse rekomandohet nga shendetesia.

Top Channel