Al Kaeda, ne shenjeser qeverine irakiane

16/12/2009 04:40

Ish ambasadori amerikan ne Bagdad, Rajan Kroker, fajeson Al Kaedan per sulmet e koordinuara te disa diteve me pare ku gjeten vdekjen mbi 10 persona dhe shton se tashme objektivi i organizates eshte qeveria dhe administrata e saj.

Ne nje interviste per CNN, Kroker u shpreh se strategjia e Al Kaedes ka ndryshuar.

“Duke qene se po afrohen zgjedhjet e janarit, Al Kaeda po mundohet qe me sulmet e saj drejtuar qeverise dhe administrates se saj po kerkon te ule besueshmerine popullore se kjo qeveri mund te administroje Irakun”, deklaroi Kroker.

Top Channel