Obama: Senatoret “Po” reformes shendetesore

15/12/2009 22:40

Presidenti amerikan, Barak Obama shprehet pas nje takimi me disa senatore demokrate se ekziston nje konsensus mes senatoreve per reformen ne shendetesi.

“Ekziston nje konsensus dhe mirekuptim i plote mes senatoreve demokrate per sa i perket reformes ne shendetesi. Kjo reforme do te reduktoje deficitet financiare ne Shtetet e Bashkuara”, tha Obama per mediat amerikane pas takimit me Senatoret.

Reforma ne shendetesi, e cila kaloi ne Kongres pas polemikave te dhe kundershtimit te forte te republikaneve, eshte pjese e reformave te premtuara prej Obames gjate fushates elektorale dhe synon nje sistem shendetesor gjitheperfshires per amerikanet.

Top Channel