Vatra e dinosaureve ne Afriken e Jugut

11/12/2009 12:45

Zbulimi i nje specieje te re dinosuari ne New Mexico ka hedhur drite mbi vendin se ku keto kafshe kane jetuar fillimisht: ne Afriken e Jugut.

Rezultati eshte publikuar ne revisten “Science”, pas nje studimi te Sterling Nesbitt, te Universitetit te Texas.

Behet fjale per dinosaurin me te vjeter te gjetur ne New Mexico, qe i perket familjes prej nga rrjedh Tirannosauro Rex.

Specia ka jetuar 213 milione vite me pare dhe verteton se kontinenti afrikan ka qene vatra e qenieve te tilla.

Top Channel