Rusi, femija lind rekordmen bote

11/12/2009 16:35

Nje i sapolindur ka dale ne drite duke thyer menjehere nje rekord. Behet fjale per nje foshnje ne Rusi, femija i trete i Svetlana Tagantsevas, i cili ka lindur me peshen rekord 6 kg e 750 gr.

Mjeket e spitalit te Samaras kane ngelur te shtangur kur kane pare te linde nje femije me te tilla permasa, pasi edhe gjetesia e tij ishte 62 cm.  Keto permasa i pershtaten nje femije ne moshen 6 muajshe.

Gjate shtatzanise, mjeket kane ndihmuar 28 vjecaren ta coje deri ne fund, pasi ajo kaloi shume probleme sepse edhe ne te shkuaren ka lindur dy femije, perkatesisht 4 kg e 200 gr dhe 5 kg e 250 gr. Femija ka lindur ne nje nga klinikat me te mira ruse dhe si per ironi, vetem gjate ketij viti jane shpetuar 9 femije qe kane lindur nen peshe.  

Top Channel