Blue Jeans, moda e pavdekshme qe erdhi nga Amerika

11/12/2009 19:25

Nuk ekziston asnje rregull qe duhet te respektosh kur behet fjale per te veshur pantallona xhins.

Tekstili me origjine amerikane vazhdon t’i rezistoje gjithe prurjeve te modes qe nga shekulli XVIII.  Nuk ka vajze apo djale qe ne garderobe mos te kete nje pale pantallona xhins. Najada dhe Olsi, personazhe televizive, jane dy nga shume te rinjte qe adhurojne te vishen ne xhins.

“Qe 15 vjec e deri tani qe jam 36, vetem xhinse perdor”, thote Olsi, ndersa Najada shton: “Pjesen me te madhe te kohes jam me xhinse. Qellon qe edhe kur dal darkave prape jam me xhinse”. Jetojne ne shtepi te ndryshme por cdo mengjes kryejne te njejtin rit. Perzgjedhja? Ne varesi te motit dhe vendit ku do te shkojne. “Kur ka mbremje qe duhet te jesh serioz zgjedh xhinsin qe shkon me kemishen ose xhaketen”, thote personazhi i BB1, ndersa Najada pohon se eshte sportive gjate dites.

Pa e vrare shume mendjen per moden, miqte tane luajne me modelet dhe ngjyrat. Keto pantallona qe cilesohen historike duket se gjithnje do te terheqin vemendjen e dizenjatoreve. Stilistja Anila Ikonomi qe eshte edhe nje nga admirueset e kesaj veshjeje me fibra pambuku, thote se pantallonat xhins i pershtaten cdo ambienti, qofte shik apo sport.

“Nese xhinsin e vesh me sandale elegante dhe nje xhakete, ai behet shume elite”, shprehet Anila, duke shtuar se trupat e shendetshem perdorin xhins blu te erret me bel te shkurter, ndersa trupat e dobet perdorin xhins tubino. Nje gje eshte e sigurt, se pantallonat xhins nuk do te vdesin kurre. Ne cdo sezon ato do te vijne me nje stil te caktuar me qellimin e vetem per te qene pjese e botes se pasarelave. Nese deshironi te jeni gjithnje terheqes por njekohesisht te ndjeheni edhe rehat, nje pale pantallona xhins eshte zgjedhja e duhur.

FOTO GALERI
1/3

Top Channel