Metallica dhe U2 ne koncertin e Rock ‘n’ Roll Hall of Fame

28/10/2009 12:05

Dy nete magjike ne “Madison Square Garden” te New York do celebrojne 25 vjetorin e Rock ‘n’ Roll Hall of Fame, fondacion i krijuar per te mbeshtetur nje ere te re muzikore.

Ne datat 29 dhe 30 te ketij muaji, muzika rock, blues dhe soul do jete ne qender te vemendjes ku ne skenen e pallatit te sportit do performojne emra qe kane shkruar historine e kesaj muzike. Programi i koncerteve parashikon qe ne mbremjen e pare  te performojne Crosby, Stills & Nash, Simon & Garfunkel, Stevie Wonder dhe Bruce Springsteen me Street Band.

Ne daten 30 tetor, skena do te perbehet nga gjigandet Aretha Franklin, Metallica dhe U2. Eric Clapton ka anuluar pjesemarrjen per shkak te nje operacioni ne veshka, por ai do zevendesohet nga te ftuar te tjere. Gjate interpretimeve do kete edhe shume bashkepunime pasi Metallica kane ftuar Lou Reed e Ozzy Osbourne, Springsteen ka nje liste te gjate qe perbehet nga John Fogerty, Tom Morello, Darlene Love dhe Sam Moore, ndersa U2 nuk kane publikuar ende asnje emer.

 

Top Channel