Britani, Grifin: Une nuk jam nazist

23/10/2009 03:05

Kryetar i Partise Kombetare britanike Nikolas Grifin gjate nje interviste dhene per BBC-ne ka denuar zerat mediatike dhe shoqatat e ndryshme humanitare qe e kane cilesuar ate si nazist.

“Une nuk jam nazist, nuk kam qene asnjehere nazist”, eshte shprehur lideri i ekstremisteve te djathe ne Londer pasi pak me heret nuk nguroi te prezantonte vete si djali i nje piloti te Forcave Ajrore Mbreterore qe ka luftuar nazizmin ne Luften e Dyte Boterore.

Deklarata e Grifin pasi komentin e moderatorit te emisionit i cili beri nje paralelizim mes Partise Kombetare Britanike dhe Partise Naziste duke i cilesuar ato qe te dyja si “ideologjizma qe bazohen ne racen e njerezve”.

Top Channel