Hapesire, vihet ne dyshim lenda e erret

30/09/2009 19:55

Nje zbulim qe do te publikohet neser ne “Nature”, ve ne diskutim ekzistencen e lendes se erret qe perben 90 perqind te Universit.

Sipas kerkuesve, lenda e erret dhe ajo e zakonshmja jane te shperndara ne galaktika ne menyre me komplekse nga sa mendohej dhe jane shume te lidhura me njera-tjeren.

Kjo con ne dy hipoteza: ose lenda e erret nuk ekziston ose eshte e formuar me te vertete nga nje pjesez elementare, por ka nje proces fizik ne formimin e galaktikave qe eshte i panjohur per njerezimin.

Top Channel