Obama, negociator i bisedimeve izraelito-palestineze

21/09/2009 12:20

Presidenti Barack Obama pritet te jete negociator i bisedimeve mes palestinezeve dhe izraeliteve ne Nju Jork gjate punimeve te Asamblese se Pergjithshme te Kombeve te Bashkuara.

Obama do te prese ne takime te vecanta kryeministrin izraelit Njetanjahu dhe presidentin izraelit Mahmud Abaz  ne perpjekje per t’i dhene shtyse paqes ne Lindjen e Mesme.
 
Zyrtare amerikane nuk presin shume prej ketyre takimeve.

Gjithesesi kjo iniciative eshte sinjal i qarte i angazhimit te Obames ne kete ceshtje dhe do te ishte e parakoshme te mendohej per rezultate konkrete.

Top Channel