Berisha kryeminister, pritet dekreti i Topit

09/09/2009 14:35

Ne oren 12:30 nga selia e Partise Demokratike eshte nisur drejt Presidences me poste kerkesa per te mandatuar si kryeminister te ardhshem kryetarin e Partise Demokratike, Sali Berisha.

Kerkesa eshte hartuar sipas nje modeli standart nga sekretari organizativ i Partise Demokratike, Flamur Noka. Shkresa fillon me fjalet : “Ne, partite e koalicionit fitues te zgjedhjeve propozojme si kryeminister te qeverise zoti Sali Berisha”.

Shkresa ka mberritur ne Presidence ne oren 13:20. Pritet qe po sot te publikohet dekreti i presidenti te Republikes qe do te mandatoje kryeministrin ne detyre Sali Berisha per formimin e qeverise se re.

Nje pjese e kesaj qeverie dihet tashme. Pas marreveshjes me LSI-ne, posti i zv/kryeministrit dhe i ministrit te Puneve te Jashtme do t’i takoje Ilir Metes, minister i Ekonomise dhe Privatizimeve do te jete Dritan Prifti dhe minister i Shendetesise Petrit Vasili.

Kurse dikasterin e Ministrise se Mjedisit, kryeministri Berisha ia ka propozuar Partise Republikane. Ato qe nuk dihen jane emrat brenda Partise Demokratike qe do te bejne pjese ne qeverine e re.

Qeveri pritet te paraqitet ne parlement per te marre mandatin ne seancen plenare te se henes 14 shtator.

Top Channel