Irak, SHBA: Atentatet nuk ndryshojne planet

20/08/2009 13:50

Nje dite pas masakres ne kryqytetin irakian ku 6 shperthime ne seri vrane gati 100 vete, nje tjeter sulm me bombe mori sot dy jete njerezish dhe plagosi 18 te tjere.

Eksplozivi ishte vendosur ne nje biciklete te braktisur prane nje restoranti. Sulmet e pergjakshme ne Bagdad ishin nje grusht i rende ndaj perpjekjeve te qeverise irakiane per te perfituar nga qetesia e koheve te fundit e per ta rikthyer kryeqytetin ne normalitet pas vitesh te tera lufte sektare.

Por pavaresisht atentateve shkaterruese te se merkures, Washingtoni nuk ka ndermend ta ndryshoje planin e terheqjes se forcave amerikane brenda vitit 2011. Zedhenesi i Pentagonit e denoi ashper zinxhirin tragjik te sulmeve te nje dite me pare, por tha se ato nuk prekin planet e terheqjes qe do te mbeten te pandryshuara.

Kjo riperteritje e menjehershme e vales se dhunes ka ngjallur dyshimet se dy muaj nga terheqja e amerikaneve nga patrullimet, nuk jane akoma gati per te garantuar sigurine ne vend.

Top Channel