Afganistan, mbyllet fushata per zgjedhjet presidenciale

17/08/2009 22:05

Mbyllet fushata elektorale per zgjedhjet e 20 gushtit e dy kanidateve kryesore per presidente ne Afganistan, Hamid Karzai dhe ish ministrit te jashtem Abdullah Abdullah nen kercenimet e talebaneve per prishje te procesit zgjedhor.

Presidenti ne fuqi i cili pretendon per nje mandat te dyte  Hamid Karzai ka kryer mitingun permbylles nen nje situate te tensionuar, ndersa rivali i tij Abdullah Abdullah  zhvilloi nje tubim te qete me pjesemarrjen e qindra afganeve.

Ne listen e  kandidateve per president ne Afganistan jane regjistruar 41 pretendente, ndersa mundesite reale per kete post sipas analisteve i kane vetem Karzai dhe Abdullah.                                

Top Channel