Kim Jong Il, mendohet per kancer ne pankreas

13/07/2009 11:55

I dobet, me fytyre te hequr dhe me pak floke. Ky eshte portreti i liderit te Korese se Veriut, Kim Jong Il gjate ceremonise perkujtimore te babait te tij.

Pavaresisht zerave te ndryshem per shkaqet e tkurrjes se liderit, ditet e fundit nje television nga Seuli, “Ytn” publikon lajmin se Kim Jong Il eshte i semure nga kanceri ne pankreas. Sipas te dhenave, ky informacion eshte siguruar nga sherbimet e inteligjences koreano-jugore dhe ato kineze.

Gjendja shendetesore e liderit komunist mbahet ne sekret te plote prej shume kohesh. Rreth nje vit me pare, 67 vjecari pesoi nje iktus dhe ka qene pikerisht atehere kur mjeket zbuluan edhe kancerin ne pankreas. Mendohet se bluzat e bardha i kane dhene atij deri ne 5 vjet jete nese kryen nje operacion.

Pasardhesi me i mundshem i fronit mendohet te jete djali me i vogel i diktatorit, 26 vjecari Kim Jong-un. Kim Jong Il e mori drejtimin e vendit pas vdekjes se te atit Kim Il-sung ne moshen 82 vjecare.

Top Channel