Gripi, rriten viktimat dhe te infektuarit ne Europe

13/07/2009 18:15

Rritet numri i viktimave dhe i te infektuarve ne kontinentin e vjeter.Nje vajze 6 vjecare londineze, nje mjek dhe nje i porsalindur kane kane gjetur vdekjen si pasoje e virusit.

Dy te infektuar me H1N1 qe kane humbur jeten ne Britanine e Madhe kane cuar ne 17 numrin total te viktimave ne kete vend.

Anglia eshte shteti i trete me numrin me te madh te te regjistruarve te infektuar me H1N1 pas SHBA-se dhe Meksikes.

Ne Serbi jane 49 raste te evidentuara mes te cileve edhe 6 sportiste pjesemarres ne lojerat e Beogradit. Ne Spanje shenohet viktima e pare, nje femije i porsalindur gjen vdekjen pas marrjes se virusit nga qumeshti i nenes se tij, nje marokiene 20 vjecare dhe 14 raste jane diagnostikuar ne nje institut studimor nderkombetar ne Zvicer.

 

Top Channel