Obama: Rusia te lere pas te kaluaren

07/07/2009 10:35

Presidenti amerikan Barack Obama i ka bere thirrje Rusise qe te lere pas te shkuaren dhe te shohe perpara ne synimet e perbashketa qe SHBA kane me ish-rivalin e luftes se ftohte.

Obama u tha te rinjve te diplomuar ne Moske se, ata ishin gjenerata e fundit qe ka lindur ne nje bote te ndare.

Presidenti amerikan siguroi vendin se SHBA shikojne nje Rusi me te forte, ne paqe dhe me prosperitet.

Fjalimi u mbajt ne diten e dyte te vizites se Obames ne Rusi dhe pas takimit te zhvilluar me kryeministrin Putin.

Gjate ketij takimi, Obama u shpreh se Putin ka bere nje pune “te jashtezakonshme” gjate drejtimit te Rusise.

Top Channel