LSI mbledh sot Konventen Kombetare

07/07/2009 12:10

Levizja Socialiste per integrim do te mbledhe sot ne oren 18:00 Konventen Kombetare pas vendimit per te nisur negociatat me kryeministrin Berisha per formimin e mazhorances se re qeverisese.

Pavaresisht kundershtimeve te disa antareve te kryesise, ne Konvente pritet te miratohet koalicioni me Partine Demokratike dhe te mandatohet kryetari Meta per nisjen zyrtare te negociatave me kreun e PD-se, Sali Berisha.

Pavaresisht se ende nuk ka patur asnje takim zyrtar per te negociuar, ne ambientet e Levizjes Socialiste per Integrim ne krye te listes se dikastereve te preferuara jane Ministria e Shendetesise, Ministria e Energjitikes dhe Transportet, por ne liste eshte edhe Minisitria e Kultures.

Ne negociatat me Partine Demokratike do te kerkohen edhe poste zevendesministrash dhe prefektesh ne ato qarqe ku LSI ka rezultuar me mbeshtetje te konsiderueshme.

Ne kete liste te gjate qe do t’i parashtrohet liderit te demokrateve Berisha, thuhet se eshte edhe posti i kryetarit te kuvendit qe me shume gjasa do te mbahet nga kryetari i LSI-se, Ilir Meta.

Top Channel