Bolivi, shkaterrohet laboratori me i madh i droges

07/07/2009 11:40

Agjentet e anti-droges ne Bolivi kane zbuluar dhe shkaterruar laboratorin me te madh te droges te gjetur ndonjehere ne vend.

Sipas autoriteteve lokale, laboratori kishte kapacitete per te prodhuar 100 kilograme lende narkotike ne dite dhe ishte ngritur ne nje zone te thelle rurale ne rajonin e Santa Kruzit.

Qeveria boliviane e ka cilesuar operacionin si suksesin me te madh te arritur kohet e fundit kunder trafikanteve te droges.

Nje oficer i vjeter i departamentit te anti-droges, Oscar Nina beri te ditur se gjate operacionit u arrestuan edhe 5 shtetas kolumbiane.

Sipas tij, ne shumicen e operacioneve anti-droge ndalohen edhe kolumbiane qe bashkepunojne me grupe boliviane ne trafikun e narkotikeve.

Top Channel