Obama paraqet sot strategjine per Afganistanin

27/03/2009 09:55

Presidenti amerikan Obama paraqet sot strategjine e re per Afganistanin, nje jave para takimit te NATO-s. Zedhenesi i Shtepise se Bardhe, Robert Gibs thote se procesi i shqyrtimit te strategjise se re ka perfunduar.

Ne fokus te tragjedise do te jete shkaterrimi i parajsave te kryengritesve, ku ata besojne se Osama Bin Laden dhe udheheqes te tjere te Al Kaedas po planifikojne sulme te reja ndaj SHBA-se.

Zyrtaret e Obames kane konkluduar se problemi i madh brenda Afganistanit ka qene mungesa jo e duhur e burimeve dhe mungesa e strategjise. SHBA do te dergoje 4 mije trupa shtese ne Afganistan, pervec 17 mije trupave te tjere qe jane parashikuar.

Top Channel