Manu Chao, nen hetim ne Meksike

27/03/2009 10:45

Kantautori francez Manu Chao, i njohur per hitin “Clandestino” ndodhet ndodhet nen hetim, per shkak te deklaratave te tij ne nje konference shtypi ne Meksike.

Manu ka deklaruar se menyra sesi autoritetet lokale rinisen protestat ne San Salvador de Atenco perben terrorizem shteteror. Kushtetuta meksikane nuk u lejon shtetasve te huaj te shprehen publikisht per ceshtjet e brendshme politike. Manu Chao u referohej perleshjeve te ndodhura ne majin e vitit 2006 ne San Salvador de Atenco, ne periferi te kryeqytetit Meksiko, kur policet u perleshen me banoret e zones.

Kantautori mund te debohet nga vendi. Nje atashe ne ministrine e Brendshme meksikane deklaroi se po hetohen ato c’ka ka thene kengetari dhe me pas do te vendoset nese do te ndermerren sanksione ndaj tij.
 

Top Channel