Japoni, renie rekord eksportesh ne shkurt

25/03/2009 14:45

Recesioni qe ka perfshire shume vende te botes, po ndihet edhe ne Japoni.

Eksportet kane pesuar renie rekord dhe gjate muajit shkurt jane pergjysmuar, krahasuar me te njejten periudhe nje vit me pare. Sipas ministrise se Financave ne Tokio, kane rene eksportet e automjeteve dhe pjeseve te makinave.

Ekonomia e dyte me e madhe ne bote po perballet me ulje te kerkeses, ndersa rritja ekonomike e vendit varet nga eksportet.

Top Channel