Geithner: SHBA kane shume borxhe

25/03/2009 16:40

Sekretari amerikan i Thesarit, Timothy Geithner ka deklaruar se SHBA kane kerkuar shume borxhe dhe si pasoje per shlyerjen e tyre duhen masa te jashtezakonshme.

“Bota e finances duhet te ndryshoje dhe te beje sakrifica. Praktikat mbi shperblimet, qe jane ende ne fuqi inkurajojne marrjen persiper te rreziqeve”, ka deklaruar Geithner.

Ai ka shtuar se Shtetet e Bashkuara ne javet e ardhshme do te publikojne norma te reja kunder shkeljeve financiare.

Top Channel