Berisha takon Clinton, garanci per zgjedhjet e “dosjet”

06/02/2009 18:10

Kryeministri i vendit Sali Berisha ka garantuar SHBA per zhvillimin e zgjedhjeve te lira dhe te ndershme dhe se ligji i lustracionit nuk do te perdoret per qellime politike.

Qendrimin e tij kreu i qeverise e beri gjate takimit me sekretaren amerikane te Shtetit, Hillary Clinton, gjate vizites qe Berisha po zhvillon ne Uashington.

“Zgjedhjet e ardhshme parlamentare do te jene demokratike. Ndersa sa per ligjin e lustracionit, mund te them se ai nuk do te perdoret kunder kundershtareve politike”, eshte shprehur Berisha.

Kryeministri eshte takuar edhe me zyrtarin tjeter te DASH Stuart Jones, me te cilin ka dale edhe ne nje konference per shtyp, ku jane vleresuar si te shkelqyera marredheniet Shqiperi-SHBA.

Nder te tjera zyrtari amerikan ka vleresuar kontributet e Shqiperise ne misionet ne Irak e Afganistan, duke nenvizuar se jane bere progrese per anetaresimin e plote ne NATO.

Top Channel