Enke u vetevra, vuante nga depresioni

11/11/1009 10:25

Pak ore pas vdekjes se portierit te kombetares se Gjermanise dhe Hannover-it, Robert Enke, menaxheri i tij zbardh arsyet e tragjedise.

“Ishte nje vetevrasje”, shprehet Neblung, duke thene se 32 vjecari vuante nga nje gjendje e renduar mendore per shkak te vdekjes se vajzes 3 vjet me pare. Ai u hodh ne shinat e trenit dhe u gjet i pajete rreth ores 18:30 te dites se marte.

Kjo ngjarje ka shokuar trajnerin e kombetares Joachim Loew dhe manaxherin Oliver Bierhoff. “Jemi te shokuar”, kane thene ata, duke mos mundur te nxjerrin asnje fjale me shume nga goja. Nderkohe, kombetarja gjermane ka nderprere stervitjen dhe mund te anuloje miqesoren e se shtunes ne Keln kunder Kilit.

“Eshte nje tragjedi e vertete. Nje gje qe nuk arrij ta kuptoj”, shprehet presidenti i Hannover, Martin Kind. Enke ishte zevendes i Lehman ne Euro 2008, ndersa ne te shkuaren ka luajtur per Benfiken, Barcelonen dhe Tenerifen. Hidherimin e tij per kete ngjarje e ka shprehur edhe kreu i federates Theo Zwanziger.

Top Channel