Deklarata e CDU/CSU, Bardhi: Shqipëria s’mund të mbetet peng i qeverisjes së dështuar të Edi Ramës

20/10/2019 19:05

Pas deklaratës së grupit parlamentar gjerman CDU/CSU ndaj refuzimit të çeljes së negociatave me BE-në për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut ka reaguar sekretari i Pergjithshem i PD, Gazment Bardhi.

Sipas tij, mesazhi i qëndrimit në fjalë është i qartë se pa plotësuar kushtet nuk ka negociata.

“Mirënjohje për mbështetjen e ndershme dhe mesazhin e qartë që Bundestagu i jep Shqipërisë në procesin e integrimit europian përmes Nënkryetarit të Grupit Parlamentar të CDU/CSU z. Johann Ëadephul dhe relatorit për Shqipërinë, z. Christian Schmidt. Mesazhi është i qartë: Pa plotësuar kushtet e vëna nuk ka asnjë mundësi për Shqipërinë për të hapur negociatat. Koha e propagandës ka mbaruar! Shqipëria nuk mund të mbetet peng i qeverisjes së dështuar dhe të refuzuar të Edi Rames!” shkruan Bardhi në një postim në Facebook.

Përsa i përket deklaratës së grupit parlamentar, në të thuhet:

“Rruga për në BE mbetet e hapur për Shqipërinë dhe Maqedoninë Veriore. Të dy vendet duhet të vazhdojnë përpjekjet e tyre për reformat. Këshilli Evropian vendosi të Premten të mos hapte i negociatat e pranimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Nënkryetari i grupit parlamentar të CDU /CSU Johann Wadephul dhe relatori përgjegjës Christian Schmidt shpjegojnë:

Wadephul: “Unë u bëj thirrje të dy vendeve ta shohin votën negative të Këshillit Evropian, si një nxitje për të vazhduar të gjitha përpjekjet e reformës. Bundestag është në ndjekje të agjendës së reformës për vendimin e saj. Gjermania qëndron për një perspektivë evropiane të Ballkanit Perëndimor “.

Schmidt: “Vendimi negativ i Këshillit Evropian duhet të rishikohet menjëherë. Lidhja e Maqedonisë Veriore dhe Shqipërisë me Bashkimin Evropian nuk duhet të bllokohet. Ne mbajmë bindjen se për të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor, ka një vend në Bashkimin Evropian nëse ato i plotësojnë kriteret. Kjo përfundimisht përfshin fillimin e procesit të regjistrimit. Vendet e Ballkanit Perëndimor kanë të drejtë të shohin veten dhe arritjet e tyre – deri në një ndryshim në emrin e shtetit ose një reformë gjithëpërfshirëse të gjyqësorit – dhe të punojnë së bashku në deficitet e mbetura. Vendimi i kushtëzuar i Bundestagut të Shtatorit, i cili përcakton kushte të qarta për hapjen e negociatave të pranimit, duhet të tregojë gjithashtu rrugën e miratimit për shqetësimet franceze, holandeze dhe daneze. Nëse BE nuk kujdeset për Ballkanin Perëndimor, fuqitë e tjera do ta bëjnë atë sferën e tyre të ndikimit. Askush nuk e dëshiron atë “.

Top Channel