Neritan Ceka për përgjimet: Janë të pandreqshëm; e papranueshme toleranca për vjedhjen e votave

17/06/2019 22:36

Neritan Ceka, themelues i Partisë Demokratike, tha në emisionin ‘Open’ në Top Channel se ndihet i turpëruar nga situata ku ndodhet vendi, për shkak se ka qenë deputeti i parë në Parlament i një partie të pavarur. Për këtë arsye, tha Ceka, në ndonjë rast e kam tepruar (me deklarata).

Sipas Cekës, establishmenti që drejton vendin e ka shumë të qartë se të gjitha (përgjimet) janë të vërteta. Ai kundërshtoi edhe tolerancën në studiot televizive që i bëhet vjedhjes së votave.

“Pas Durrësit, Dibra na tregon se ka një strukturë… kjo do të mjaftonte për të rrëzuar këtë Qeveri nga pushteti. Është e papranueshme toleranca që i bëni vjedhjes së votave. Në një vend ku krijohet frika, ku hiqet besimi të vota e lirë, ky vend nuk ka liri. Pushteti ia hedh fajin prokurorëve dhe ‘Bild’-it. Kjo tregon se këta nuk ndreqen”, tha Ceka.

Neritan Ceka theksoi se ka qenë kundër braktisjes së Parlamentit nga opozita, por këto përgjime, sipas tij, tregojnë se ka qenë vendim i duhur.

“Fundi mund të vijë vetëm nga populli”, tha Ceka, duke shtuar se mazhoranca socialiste e ka futur kulturë te njerëzit se: “mund të vidhni dhe nëse jeni me ne, nuk ka asgjë.”

  Përgjimet/ Spiropali në ‘Open’: Dosjet nuk mund të përdoren për të shantazhuar kryeministrin

Top Channel