Modeli me i madh ne bote me fije shkrepse

20/10/2009 16:10

Kur David Reynolds vendosi per te ndertuar nje model me me shume se 4 milione fije shkrepse, kishte vetem nje gje ne mendjen e tij.

Harroni Taj Mahal apo Empire State Building, ai vendosi per ndertimin e anijes naftembajtese “Brent Bravo” qe gjendet ne Detin e Veriut.

Reynolds e filloi punen e tij ne 1994 dhe ka shpenzuar me shume se 32 mije ore per te krijuar ate qe tashme eshte zyrtarisht modeli me i madh ne bote i ketij lloji.

Struktura ka nje kosto prej 5 mije sterlinash ne dru dhe ngjites, peshon 1 ton, eshte 3.6 metra e gjere, 6.4 metra e gjate dhe ndahet ne 14 seksione.

Modeli ka mundur fituesin e meparshem te cmimit Guinness, te cilin e mbante nje riprodhim i Titanikut i perbere prej 3.5 milione fije shkrepsesh.

FOTO GALERI
1/1

Top Channel