Kine, alarm per veze te prodhuara me lende kimike

17/02/2009 11:10

Kina rrezikon te perfshihet nga nje tjeter skandal ushqimor.

Pas atij me qumeshtin helmues me melamine ne Fujian eshte dhene alarmi per konsumin e vezeve, te cilat jane prodhuar duke u shtuar disa substanca kimike, si aulmini, klorur kalciumi, apo xhelatine. Lajmin e ben te ditur e perditshmja nga Hong Kongu, “The Standard”.

Sipas nje mjeku qe citon gazeta, nga perdorimi i ushqimeve me alumin mund te shkaktohen probleme mendore. Disa muaj me pare ishin zbuluar veze qe permbanin melamine. Prodhuesit kerkuan falje dhe i hoqen ato nga tregu.

Top Channel