Sot Finalja Spanjë-Angli! “Furia e Kuqe” konsiderohet favorite, por britanikët shpresojnë te Bellingham

14/07/2024 15:10

Pas një rrugëtimi njëmujor, arritëm në epilogun e Kampionatit Europian.

Një rrugëtim plot surpriza që bëri që Spanja dhe Anglia të luajnë për një titull që, pavarësisht se si do të shkojë, do të shkruajë sërish histori.

Në finalen e Berlinit sot përballen Furia e Kuqe, të cilët tashmë kanë fituar tre herë Kampionatin Evropian, por mbi të gjitha që kanë bërë një paraqitje shumë të mirë, duke eliminuar skuadra të mëdha në ndeshjet e mëparshme dhe duke rrezikuar vetëm ndaj Gjermanisë, me Mikel Merinon, që e zgjidhi çështjen në minutën e 119-të.

Nga ana tjetër janë “Mjeshtrat e Futbollit”, ata që shpikën futbollin, por që nuk arritën ta kthenin kurrë në shtëpi. Për djemtë e Gareth Southgate, kjo është finalja e dytë radhazi pas humbjes në Wembley nga Italia në vitin 2021, skuadra që kishte eliminuar sërish Spanjën me penallti në gjysmëfinale. Britanikët do të bëjnë gjithçka për të ngritur në qiell trofeun e dytë në historinë e tyre pas Botërorit të 1966 .

Sipas ekspertëve të SisalTipster, favoritët duket se janë iberikët, të cilët kanë pësuar vetëm tre gola në rrugëtimin e tyre dhe, i kanë marrë gjithmonë tre pikët. Spanja do të kishte 58% shanse për t’u larguar kampione nga stadiumi gjerman, pavarësisht 42% të Anglisë, e pafavorizuar nga një rrugë pa humbje, por ende hezituese dhe me shumë minuta në këmbë pasi I është dashur të luaj shumë shtesa e deri penallti.

Kjo mund të ndikojë edhe në mënyrën se si do të vendoset takimi me Yamalin dhe shokët e tij, të cilët mund ta mbyllin atë në nëntëdhjetë minutat e para në 40% të mundësive ndërkohë që vetëm 27% e mundësive është për djemt e Madhërisë së Tij Charles III, ndërsa mundësia për të shkuar në shtesë është 33%. Sa i përket parashikimeve se kjo finale shkon me penallti ka vetëm 16% mundësi.

Sipas ekspertëve të SisalTipster, Bellingham dhe shokët e tij shënojnë të parët ka 38% mundësi dhe i kanë rritur shanset për të fituar të paktën një pjesë të lojës në 40%. Por nga ana tjetër, Spanja ka shanse të mëdha për të shënuar të paktën dy gola të llogaritur në 35%

71.000 tifozë do të jenë sot në stadiumin e finales së Berlinit dhe iliarda ndjekës do të shikojnë se çfarë do të ndodhë në ndeshjen që Spanja dhe Anglia do të luajnë në orën 21:00. Njëra, Spanja, kërkon rekordin e katër të Eurokupave; tjetra, Anglia, duke tentuar të thyej serinë 58-vjeçare pa fituar një trofe..