Pas Kievit, Orban takon Putinin në Moskë. Brukseli reagon ashpër: Nuk ka mandat për të negociuar për Ukrainën

05/07/2024 13:58

Kryeministri hungarez Viktor Orbán mbërriti në Moskë të premten për t’u takuar me presidentin rus Vladimir Putin, në një vizitë të dënuar ashpër nga liderët evropianë.

Media shtetërore ruse postoi një video të Orbanit në Kremlin, duke shtrënguar duart me liderin rus, i cili ka qenë i padëshirueshëm për pjesën më të madhe të BE-së që nga fillimi i pushtimit të tij në shkallë të gjerë në shkurt 2022. Putin i tha Orbanit: “Unë jam në dispozicionin tuaj .”

Udhëtimi në Moskë është pjesë e një “misioni paqeje”, shkroi Orbán në Tuitter të premten në mëngjes dhe pason një vizitë të papritur në Kiev të martën, ku udhëheqësi hungarez u takua me presidentin ukrainas Volodymyr Zelenskyy.

Takimi Putin-Orbán vjen vetëm disa ditë pasi Hungaria mori presidencën gjashtëmujore të radhës të Këshillit të BE-së dhe ka shkaktuar një zhurmë mes politikanëve evropianë, të cilët këmbëngulin se Orban nuk ka autorizim nga qeveritë e bllokut për të negociuar.

“Presidenca e radhës së BE-së nuk ka mandat të angazhohet me Rusinë në emër të BE-së,” shkroi presidenti i Këshillit Evropian Charles Michel të enjten X. “Asnjë diskutim për Ukrainën nuk mund të bëhet pa Ukrainën”.

“Qetësimi i situatës nuk do ta ndalë Putinin”, tha presidentja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen në mediat sociale. Komisioni tha se nuk ishte informuar paraprakisht për udhëtimin e Orbanit.

Kryediplomati i BE-së, Josep Borrell, të premten lëshoi ​​një deklaratë duke thënë se “Vizita e Orbanit në Moskë zhvillohet, ekskluzivisht, në kuadrin e marrëdhënieve dypalëshe midis Hungarisë dhe Rusisë”.

“Kryeministri Orbán nuk ka marrë asnjë mandat nga Këshilli i BE-së për të vizituar Moskën”, tha Borrell. “Pozicioni i BE-së për luftën e agresionit të Rusisë kundër Ukrainës është pasqyruar në shumë përfundime të Këshillit Evropian. Ky pozicion përjashton kontaktet zyrtare midis BE-së dhe Presidentit Putin. Kështu, kryeministri hungarez nuk po përfaqëson BE-në në asnjë formë,” shtoi Borrell.

Kryeministrja e Estonisë Kaja Kallas, e cila është nominuar për të qenë kryediplomati i ardhshëm i BE-së, tha se Orbán “në asnjë mënyrë nuk përfaqëson BE-në apo qëndrimet e BE-së. Ai po shfrytëzon pozicionin e presidencës së BE-së për të mbjellë konfuzion,” shtoi ajo.

Orbán pranoi se ai nuk ka autoritet për të negociuar.

“Ajo që po bëj mund të duket si një format negocimi sepse ne ulemi në një tavolinë dhe diskutojmë çështje, por ne nuk negociojmë,” tha ai në një intervistë me radion shtetërore hungareze të premten në mëngjes. “Kjo është arsyeja pse unë nuk kam nevojë as për një mandat sepse nuk përfaqësoj asgjë.”

“Unë bëj një gjë: shkoj në vendet ku ka një kërcënim për luftë ose një luftë që ka pasoja negative për Evropën dhe Hungarinë dhe sqaroj faktet. Kjo është arsyeja pse unë bëj pyetje: për shembull, i bëra presidentit Zelensky tre ose katër pyetje të rëndësishme, çfarë mendon ai për to, në mënyrë që të kuptojmë qëllimet e tij, ku janë vijat e tij të kuqe, kufiri, aq sa ai mund të shkojë për hir të paqes”, tha Orbán në intervistë.

“Nëse nuk e masim këtë, nëse nuk e dimë këtë saktësisht dhe nëse ulemi në Bruksel, atëherë nuk mund t’i afrohemi paqes sepse paqja nuk do të vijë vetvetiu,” tha Orbán. “Nëse mendojmë se po ndodhin ngjarje dhe se kjo do të çojë papritur në paqe, atëherë ne e keqkuptojmë historinë natyrore të luftës. Do të ketë paqe kur dikush ta bëjë këtë.”

Një zyrtar ukrainas në zyrën presidenciale në Kiev tha se takimi i së martës midis Orban dhe Zelenskyy nuk ishte “i keq”. Ukrainasit dëgjuan liderin hungarez dhe Orbán dëgjoi argumentet e Zelenskyy, tha zyrtari, të cilit iu dha anonimiteti për të folur sinqerisht. Por Kievi nuk dha asnjë mesazh për t’i kaluar Moskës, shtoi zyrtari.

“Orbán nuk ka marrë asnjë mesazh nga ne dhe ne nuk kemi kërkuar asgjë; ai vendos vetë se ku të shkojë”, tha zyrtari në Kiev. “Është e rëndësishme për ne që të zgjidhen çështjet pan-evropiane dhe çështjet dypalëshe mes nesh”.

Top Channel