Fitore historike e Laburistëve në Mbretërinë e Bashkuar! Rishi Sunak pranon humbjen, Keir Starmer nis festën: Ndryshimi fillon tani!

05/07/2024 07:27

Kryeministri i sapozgjedhur  Mbretërisë së Bashkuar, Keir Starmer, iu drejtua mbështetësve me entuziazëm dhe brohorima në një tubim pas fitores së Partisë Laburiste në qendër të Londrës, teksa premtoi “rinovim kombëtar” pas 14 viteve të sundimit konservator.

“Ju keni bërë fushatë, keni luftuar, keni votuar dhe tani ka ardhur momenti. Ndryshimi fillon tani”, i tha Starmer stafit të Laburistëve. “Do të jetë një parti e ndryshuar e Punës, e gatshme për t’i shërbyer vendit tonë”, tha ai.

Megjithatë, Starmer shtoi se të kesh “një mandat si ky vjen me një përgjegjësi të madhe”.

“Detyra jonë nuk është asgjë më pak se rinovimi i ideve që e mbajnë këtë vend të bashkuar. Rinovimi kombëtar. Nëse punoni shumë, nëse luani sipas rregullave, ky vend duhet t’ju japë një shans për të vazhduar… Ne duhet ta rikthejmë këtë. Ne duhet ta kthejmë politikën në shërbimin publik, të tregojmë se politika mund të jetë një forcë për më mirë. Mos gaboni, ky është testi i madh për politikën në këtë epokë. Lufta për besim është beteja që përcakton moshën tonë”, tha Starmer, në fjalimin që erdhi pak pasi kryeministri Rishi Sunak pranoi humbjen në zgjedhjet e përgjithshme në Mbretërinë e Bashkuar.

Laburistët kanë fituar 326 vende, numri vendimtar që u siguron atyre një shumicë parlamentare dhe siguron që Keir Starmer të bëhet kryeministër në orët e ardhshme, raporton CNN.

Kryeministri në largim dhe kreu i Partisë Konservatore Rishi Sunak pranoi humbjen.

“Më vjen keq. Laburistët kanë fituar këto zgjedhje të përgjithshme”, tha Sunak, duke shtuar se ai kishte telefonuar Starmer për ta uruar atë dhe për të pranuar zgjedhjet.

Ky moment shënon fundin e një epoke dhe fillimin e një epoke tjetër! Konservatorët kanë qeverisur Britaninë për 14 vjet, por laburistët i kanë rrëzuar ata nga pushteti për herë të parë që nga viti 1997.

Top Channel