Analiza e CNN/ Evropa po kthehet djathtas, por pse një parti e qendrës së majtë fitoi me një lumë votash në Mbretërinë e Bashkuar?!

05/07/2024 10:00

Vendimi i Mbretërisë së Bashkuar për t’i dhënë Partisë Laburiste të qendrës së majtë shumicën në Parlament vjen në të njëjtën kohë kur Evropa është gjerësisht në kontrollin e asaj që disa e quajnë një rritje populiste të krahut të djathtë.

Zgjedhjet evropiane të muajit të kaluar panë një numër historik ligjvënësish nga partitë e ekstremit të djathtë të zgjedhur në Parlamentin Evropian. Rezultatet shkaktuan një kaos të tillë sa presidenti francez Emmanuel Macron thirri zgjedhje të parakohshme parlamentare në vendin e tij, në raundin e parë të të cilave  fitoi Tubimi Kombëtar i ekstremit të djathtë javën e kaluar.

Ndërkohë, një qeveri e përbërë nga figura të ekstremit të djathtë u formua në Holandë këtë javë. Ndërsa, Italia udhëhiqet nga liderja më e djathtë që nga sundimi i liderit fashist të kohës së luftës, Benito Musolini. Këto fitore elektorale dhe perspektiva e të djathtëve populistë në pushtet nuk është më një surprizë në vendet evropiane, shkruan CNN, në një analizë.

Ka shumë arsye për këtë rritje të populizmit. Por në përgjithësi, jo pak vende evropiane, po vuajnë nga ekonomitë e ngadalta, imigrimi i lartë dhe çmimet e larta të energjisë. Bashkimi Evropian shpesh fajësohet për vështirësitë kombëtare nga politikanët populistë, ndërsa ka një diskurs kombëtar gjithnjë e më euroskeptik, shkruan CNN.

Pra, pse Britania, i vetmi vend ku euroskepticizmi çoi në një referendum për anëtarësimin në BE, po e kundërshton këtë prirje?

Pavarësisht shkallës së fitores së Laburistëve, është e qartë nga rezultatet se e djathta britanike është larg “vdekjes”. Partia Konservatore, pavarësisht zhgënjimit që mori nga këto zgjedhje, është e vendosur të tejkalojë pritshmëritë e disa sondazheve që parashikuan se do të fitonte më pak se 100 vende.

Një tjetër parti që po i tejkalon parashikimet e sondazheve është Reforma në Mbretërinë e Bashkuar e krahut të djathtë populist, e udhëhequr nga Nigel Farage, i cili është ndoshta më i njohur këto ditë për miqësinë e tij me ish-presidentin amerikan Donald Trump. Ai mori merita për Brexit, pas prej vitesh bëri fushatë kundër anëtarësimit të Mbretërisë së Bashkuar në BE.

Suksesi politik i Farage deri më sot ka ardhur i gjithë pa pasur një mandat parlamentar. Tani ai jo vetëm që ka fituar një vend vetë, por do të ketë një grup të vogël kolegësh gati për të hedhur ‘granata’ në drejtim të liderit laburist Keir Starmer, thotë CNN më tej. Ndërsa kjo mund të duket e vogël në krahasim me shumicën e Starmer, Farage pa dyshim do të ndikojë në debatin mbi drejtimin e ardhshëm të Partisë Konservatore, ndoshta duke e zvarritur atë më tej djathtas.

Dhe me performancën e mirë të Reformës në shumë prej vendeve që laburistët fituan, e djathta e fortë jo vetëm që do të jetë e pamundur të injorohet në këtë parlament, por ajo mund të rrisë më tej ndikimin e vetë.

Britania vuan nga shumë nga të njëjtat probleme si vendet e tjera evropiane. Nëse Starmer lëkundet si kryeministër, ka të gjitha mundësitë që e djathta popullore të vazhdojë të pushtojë imagjinatën e publikut, siç ka bërë kudo në Evropë.

Top Channel