VIDEO/ Turqia ia del me vuajtje, fiton në fund përballë Çekisë dhe arrin në 1/8-at

26/06/2024 22:58

Turqia bëhet ekipi i radhës që arrin të kualifikohet për në fazën tjetër të Europianit pas fitores 1-2 me Republikën Çeke në Hamburg.

Sfida nisi me ritëm të ulët, teksa gjërat u bënë më të vështira për çekët pas daljes me karton të kuq të Barak në minutën e 20’. Në pjesën e dytë, ishte Calhanoglu që kaloi në avantazh turqit në minutën e 51’, ndërsa Soucek riktheu baraspeshën në minutën e 66’.

Çekët u përpoqën të gjenin dhe golin e kualifikimit, por mbrojtja turke u bë e pakalueshme, teksa në minutën e fundit ishte Cenk Tosun që shënoi dhe golin e sigurisë për skuadrën e Montellës, teksa në fund pati dhe tension me skuadrat, ku gjyqatri nuk i kurseu kartonët e kuq.

Kështu Turqia kualifikohet për në fazën e 1/8-ave në vendin e dytë me 6 pikë, ndërsa Çekia eliminohet në vendin e fundit me vetëm 1 pikë.