Ukraina lëshoi ​​nëntë raketa ATACMS të prodhuara nga SHBA kundër Krimesë dhe të paktën 60 dronë kundër zonave në Rusi, ndërsa një sulm me dron ukrainas i detyroi autoritetet të mbyllnin një rafineri nafte në Rusinë jugore.

Mbrojtja ajrore ruse rrëzoi 9 ATACMS të lëshuara kundër Krimesë, 57 dronë të lëshuar kundër rajonit të Krasnodarit të Rusisë dhe 3 dronë të lëshuar kundër rajonit Belgorod gjithashtu në territorin rus, njoftoi sot Ministria ruse e Mbrojtjes.

Zyrtarët rusë thanë gjithashtu se 6 dronë u rrëzuan në bazën e një rafinerie nafte në Slavyansk në rajonin Krasnodar të Rusisë jugore. Agjencia ruse e lajmeve Interfax raportoi se rafineria u mbyll pas sulmit.

 

Top Channel