SHBA i ndalon dërgesat e armëve, Netanyahu: Izraeli do qëndrojë i vetëm, do të luftojmë edhe me kthetrat tona

10/05/2024 08:08

Benjamin Netanyahu ka thënë se Izraeli mund të “qëndrojë i vetëm” pasi SHBA paralajmëroi se mund të ndalojë dërgesat e armëve, nëse kryeministri izraelit urdhëron një pushtim të plotë të Rafahut në Gaza.

“Nëse do të na duhet… do të qëndrojmë vetëm. Unë kam thënë se nëse është e nevojshme do të luftojmë me thonjtë,” tha ai.

Presidenti i SHBA Joe Biden tha se ai do të ndalonte disa armë, duke përfshirë predha artilerie nëse Rafah pushtohej. Shtetet e Bashkuara kanë ndaluar tashmë një dërgesë bombash nga frika e vdekjes së civilëve.

Megjithatë, Netanyahu të enjten kujtoi luftën e vitit 1948 për të hedhur poshtë paralajmërimet nga SHBA, aleati më i ngushtë i Izraelit.

“Në Luftën e Pavarësisë 76 vjet më parë, ne ishim të paktët kundër të shumtëve,” tha ai “Ne nuk kishim armë. Kishte një embargo armësh ndaj Izraelit, por me forcë të madhe shpirti, heroizëm dhe unitet mes nesh – ne ishin fitimtarë”.

Ai tha se Izraeli kishte “shumë më shumë se thonjtë e tyre” nëse Biden ndalonte dërgesat e armëve. “Dhe me atë forcë shpirti, me ndihmën e Zotit, së bashku do të jemi fitimtarë.”

Yoav Gallant, ministri i mbrojtjes i Netanyahut, ndërkohë tha se “armiqtë e Izraelit, si dhe … miqtë më të mirë” duhet të kuptojnë se vendi i tij nuk mund të nënshtrohet. Dhe do të qëndrojnë të fortë për të arritur qëllimet e tyre.

Komentet erdhën disa orë pasi OKB-ja tha se më shumë se 80,000 njerëz ishin larguar nga Rafah që nga e hëna në mes të bombardimeve të vazhdueshme dhe ndërsa tanket izraelite grumbulloheshin pranë zonave të ndërtuara.

OKB-ja paralajmëroi gjithashtu se ushqimi dhe karburanti po mbaronin për më shumë se një milion që ende strehohen në qytet, sepse nuk po merrte ndihmë përmes vendkalimeve aty pranë.

Trupat izraelite morën kontrollin dhe mbyllën kalimin Rafah me Egjiptin në fillim të operacionit të tyre, ndërsa OKB-ja tha se ishte shumë e rrezikshme që stafi dhe kamionët e saj të arrinin në vendkalimin e rihapur Kerem Shalom me Izraelin.

Forcat izraelite thanë se po kryenin “sulme të synuara” kundër elementëve të Hamasit që kishin mbetur në qytet. Megjithatë, qeveria izraelite ka refuzuar të përjashtojë një pushtim në shkallë të plotë, duke çuar në paralajmërimin e zotit Biden se nuk do t’i furnizonte me municione për ta bërë këtë.

Të mërkurën, Biden tha për CNN se bombat amerikane ishin përdorur për të vrarë civilë palestinezë.

Zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby tha se Biden nuk beson se “përplasja në Rafah” do të çonte përpara objektivin e Izraelit për të mposhtur Hamasin.

 “Argumenti se ne disi po largohemi nga Izraeli, ose nuk jemi të gatshëm t’i ndihmojmë ata të mposhtin Hamasin thjesht nuk përputhet me faktet,” tha ai.

Top Channel