Presidenti iranian përshëndet sulmin ndaj Izraelit, por nuk përmend shpërthimet e fundit në vend: Operacion i nevojshëm, forcoi kombin tonë të madh

19/04/2024 16:54

Presidenti iranian Ebrahim Raisi përshëndeti këtë të premte sulmin hakmarrës të Teheranit ndaj Izraelit pothuajse një javë më parë, por nuk përmend shpërthimet e dëgjuara në rajonin qendror të vendit të tij disa orë më parë.

Ai operacion “tregoi autoritetin, vullnetin prej çeliku të popullit dhe unitetin tonë”, u thotë Raisi qindra njerëzve në provincën Semnan, në lindje të Teheranit.

Ky operacion tregoi autoritetin e Republikës Islamike dhe aftësinë e Sistemet tona mbrojtëse, vullneti i popullit tonë prej çeliku dhe përkushtimi ndaj revolucionit ishte se i gjithë populli dhe të gjitha pikëpamjet politike pajtohen se ky operacion ishte i nevojshëm dhe se ka forcuar pushtetin dhe autoritetin e kombit tonë të madh”.

Por, në fjalim, ai nuk i referohet shpërthimeve dhe nuk ka pasur asnjë reagim zyrtar as nga zyrtarët iranianë apo izraelitë.

Shpërthimet u raportuan herët të premten në provincën qendrore të Isfahanit, zëdhënësi i agjencisë hapësinore të Iranit, Hossein Dalirian, duke iu referuar një lloj droni, tha se kishte “një përpjekje të dështuar por mjetet ajrore u rrëzuan”.

Sipas agjencisë së lajmeve Tasnim, nuk ka asnjë dëm, por po hetohet për të vlerësuar shkallën e incidentit. Gjatë fundjavës së kaluar, Irani kreu sulmin e tij të parë që synonte drejtpërdrejt Izraelin.

Sulmi ishte në përgjigje të një sulmi ajror të 1 prillit drejt ambasadës iraniane në Damask, që vrau shtatë anëtarë të Gardës Revolucionare, përfshirë dy gjeneralë.

Top Channel