Izraeli për Iranin: Ne zgjodhëm të mos goditnim objektet bërthamore, mund të ishte më keq! E kemi të lehtë ta bombardojmë…

19/04/2024 13:16

Një mesazh për Iranin se ishte zgjedhja e Izraelit të mos godiste objektet bërthamore herët të premten dhe një kërcënim se “mund të ishte edhe më keq” u dërguan nga zyrtarët izraelitë përmes Jerusalem Post disa orë pas sulmit në tokën iraniane.

Të njëjtat burime konfirmuan se objektivat ishin objekte në Isfahan pothuajse ngjitur me objektet bërthamore të Gardës Revolucionare të vendosura në të njëjtën zonë.

“Me fjalë të tjera, sulmi në Isfahan ishte projektuar jo vetëm për të dëmtuar Iranin, por edhe për të bërë të qartë se sa të cenueshme janë objektet bërthamore të Iranit për të sulmuar ”, shtoi Jerusalem Post. Sipas informacioneve të gazetës izraelite, sulmi përdori raketa me rreze të gjatë të lëshuar nga avioni për të mposhtur aftësitë e zbulimit të radarëve iranianë “dhe kjo mund të bëhej përsëri në çdo kohë”.

Në të njëjtën kohë, shton artikulli, duke zgjedhur të mos godasë objektet bërthamore në Isfahan, Natanz apo Fordu, “agresori i dërgoi një sinjal Iranit se nuk dëshiron të përshkallëzohet dhe të fillojë një luftë rajonale”.

“Nëse ky sulm përfundimisht do ta ndalojë Iranin të ecë përpara me programin e tij bërthamor dhe nëse do ta pengojë atë të përsërisë një sulm si fundjavën e kaluar, pa u përshkallëzuar në një luftë më të gjerë, do të shihet në ditët dhe javët e ardhshme”, përfundon artikulli i Jerusalem Post.

Top Channel