Ndërron jetë stilisti i njohur italian, Roberto Cavalli! La pas 6 fëmijë, më i vogli 1 vjeç

12/04/2024 21:19

Dizajneri i famshëm i modës Roberto Cavalli vdiq sot në Firence, në moshën 83-vjeçare.

Lajmin për vdekjen e tij e kanë bërë të ditur të afërmit e tij, të cilët kanë thënë se shëndeti i stilistit të famshëm u përkeqësua ditët e fundit, shkruan agjencia italiane e lajmeve ANSA.

Ai la pas gjashtë fëmijë, më i vogli është Giorgio, vetëm një vjeç . Në krah të tij në orët e fundit, ashtu si në dhjetë vitet e fundit, ishte edhe partnerja e tij, Sandra Nilsson . Roberto Cavalli studioi në Akademinë e Arteve të Bukura në Firence. Gjyshi i tij ishte piktor i grupit Macchiaioli dhe prej tij trashëgoi pasionin për artin.

Duke filluar në vitet 1960 nga shtypshkronja e tij në ekran, Roberto Cavalli filloi të aplikonte një teknikë të re pikture në veshje, gjë që e bëri atë të dallohej. Më vonë, në vitet 1970, ai eksperimentoi me materiale të tjera, kryesisht lëkurë. Në vitin 1970, ai prezantoi në Paris koleksionin e tij të parë të përbërë nga dizajne lëkure, të krijuar në bashkëpunim me Mario Valentino.

Puna e tij tërhoqi shumë kompani ndërkombëtare të modës, të cilët donin të punonin me të dhe kështu, ai u bë një nga emrat më të njohur në industrinë e modës.

Dizajneri i njohur italian ka gjashtë fëmijë. Fëmijët nga gruaja e tij e parë, Silvanella Giannonio ishin Tommaso dhe Cristina. Çifti u martua në vitin 1964 para se të divorcoheshin 10 vjet më vonë.

Më pas, Roberto Cavalli u martua me stilisten austriake Eva Maria Demar në vitin 1980, me të cilën pati tre fëmijë, Robert, Rachele dhe Daniele. Ata u divorcuan në vitin 2010.

Më në fund, vitin e kaluar, ai pati fëmijën e tij të 6-të, Giorgio, me partneren e tij dhe ish-shok Play nga Suedia, Sandra Nilsson , me të cilën është së bashku që nga viti 2014.

Top Channel